The Genesee Valley Darts Association

Celebrating 40 years promoting steel tip darts! 1977-2017

GVDA Sponsored Tournaments

These tournaments are open to members only unless otherwise specified.

2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |

Summer 2017 Signup results

Bracket
First
- Patrick Mangan/ Geoff Silkey
Second
- Andy Joss/ Andy Baggesen
Third
- Brian Lennox / Steve Ellingham
Fourth
- Jon Karnisky / Steve Zollweg

Summer 2017 Midseason results

Bracket
First
-
Second
-
Third
-
Fourth
-

Winter 2017 Signup results

Bracket
First
- Dale LaFrance/ Mike Legac
Second
- Andy Joss/ Bob Sheremeta
Third
- Dan Cota/ Ace
Fourth
- Reggie Rollo/ Brian Hastings

Winter 2017 Midseason results

Bracket
First
- Andy Joss/ Dale LaFrance
Second
- Pat Moran/ Reggie Rollo
Third
- Scott Chamberlain/ Judson Brown
Fourth
- Brian Hastings/ Rick Gourley

Fall 2016 Signup results

Bracket
First
- Fred James/ Amy DeBruyne
Second
- Nick Maguire/ Dan Houser
Third
- Pat Moran/ Dale LaFrance
Fourth
- Ed Day/ Mike Legac

Fall 2016 Midseason results

Bracket
First
- Steve Ellingham/ Patrick Mangan
Second
- Ron Pospisil/ Johnny Lee
Third
- Craig Foster/ Dan Houser
Fourth
- Dave McCrary/ Geoff Silkey

Summer 2016 Signup results

Bracket
First
- Dan Cota/ Nick Maguire
Second
- Brian Hastings/ Patrick Mangan
Third
- Stacy Bradley/ Judson Brown
Fourth
- Dale LaFrance/ Elizabeth Freed

Summer 2016 Midseason results

Bracket
First
- Dale LaFrance/ Nick Maguire
Second
- Reggie Rollo/ Ron Shamp
Third
- Brian Lennox/ Andy Joss
Fourth
- Mike Infantino/ Fred James

Winter 2016 Signup results

Bracket
First
- Andy Joss/ Judson Brown
Second
- Dan Houser/ Dan Kane
Third
- Reggie Rollo/ Ron Pospisil
Fourth
- Steve Ellingham/ Steve Neu

Winter 2016 Midseason results

Bracket
First
- Dale LaFrance/ Reggie Rollo
Second
- Andy Joss/ Rich Bazer
Third
- Mike Depalma/ Patrick Mangan
Fourth
- Bob Sheremeta/ Geoff Silkey

Fall 2015 Signup results

Bracket
First
-
Second
-
Third
-
Fourth
-

Fall 2015 Midseason results

Bracket
First
- Mario Herman/ Steve Neu
Second
- Billy The Greek/ Brian Lennox
Third
- Geoff Silkey/ Rich Bazer
Fourth
- Ed Day/ Steve Ellingham

Summer 2015 Signup results

Bracket
First
- Mike Infatino/ Steve Ellingham
Second
- Ed Day/ Geoff Silkeydd>
Third
- Dale LaFrance/ Judson Brown
Fourth
- Dave DeBruyne/ Kayne LaPointe

Summer 2015 Midseason results

Bracket
First
-
Second
-
Third
-
Fourth
-

Winter 2015 Signup results

Bracket
First
- Amy DeBruyne/Andy Joss
Second
- Joe Fox/Judson Brown
Third
- Dom Posadni/Pat Mangan
Fourth
- Ed Day/Ron Beaumont

Winter 2015 Midseason results

Bracket
First
- Amy DeBruyne/Robert Stewart
Second
- Dale LaFrance/Todd Mazzo
Third
- Andy Joss/Brian Lennox
Fourth
- Bob Sheremeta/Rich Brongo

Fall 2014 Signup results

Bracket
First
- Johnny Lee/Justin Southwick
Second
- Doc Tompkins/Ron Shamp
Third
- Mike Ritchie/Ron Shamp Jr.
Fourth
- Andy Joss/Steve Loughlin

Fall 2014 Midseason results

Bracket Special Event 101
First
- Andy Baggesen/Mike Gloss
Second
- Dale LaFrance/Data
Third
- Andy Georgetti/Raul Lopez
Fourth
- Bill Sheperd/Dan Houser

Summer 2014 Signup results

Bracket
First
- Judson Brown/Pat Mangan
Second
- Andy Joss/Dave McCrary
Third
- Dave DeBruyne/Ed Day
Fourth
- Doc Tompkins/Jeff Hysner

Summer 2014 Midseason results

Bracket
First
- Brian Lennox/Geoff Silkey
Second
- Andy Joss/Steve Loughlin
Third
- Mark Alderman/Pat Mangan
Fourth
- Doc Tompkins/Elizabeth Freed

Winter 2014 Signup results

Bracket
First
- Freddy Rivera/Glenn Wilson
Second
- Brian Lennox/Robert Stewart
Third
- Judson Brown/Steve Neu
Fourth
- Fred James/Penny Wasnock-Toal

Winter 2014 Midseason results

Bracket
First
- Bill Shepard/Dale LaFrance
Second
- Mike Ritchie/Robert Stewart
Third
- Judson Brown/Mike Dapalma
Fourth
- Ed Day/Mario Herman

Fall 2013 Signup

Bracket
First
- Dan Houser/ Steve Neu
Second
- Andy Georgetti/ Mike Toole
Third
- Dave DeBruyne/ Ed Day
Fourth
- Dom Posadni/ Ron Pospisil

Fall 2013 Midseason

Bracket
First
- Ed Day/ Judson Brown
Second
- John Wisotzke/ Jon Karnisky
Third
- Darren Brooks/ Dave DeBruyne
Fourth
- Andy Georgetti/ Dale LaFrance

Summer 2013 Signup results

Bracket
First
- Jon Karnisky/ Johnny Lee
Second
- Dave McCrary/ Pops
Third
- Ace/ Paul Neumann
Fourth
- Bob Sheremeta/ Judd Brown

Summer 2013 Midseason

Bracket
First
- Bob Nesbitt/ Johnny Lee
Second
- Mike Gloss/ Paul Neumann
Third
- Dale LaFrance/ Ed Day
Fourth
- Amy DeBruyne/ Ace

Winter 2013 Signup results

First
- John Georgetti/Dale LaFrance
Second
- Amy DeBruyne/Robert Stewart
Third
- Pops/Ream
Fourth
- Pat Allen/Fred James

Winter 2013 Midseason results

First
- Jeff Hysner/ Khym Kaupelis
Second
- Ace/ Mariann Snell
Third
- Bob Nesbitt/ Michael Vaccaro
Fourth
- Dave DeBruyne/ Justin Bourbonnais

The Rochester Open - Microsite
 

GVDA | Home | Contact | Mobile-friendly design